In urma finalizarii analizei recesamantului din 2011 structura religiei noastre, pe baza criteriului etnic este urmatoarea :
RELIGIA MUSULMANA A POPULATIEI STABILE (DUPA ETNIE)
1) Turci : 26.903 (37,15%)
2) Tatari : 20.060 (31,18%)
3) Romani : 6.281 (9,76%)
4) Rromi : 3.356 (5,22%)
[...]
_______________
TOTAL : 64.337
Comparativ, fata de recesamantul anterior, din 2002 :
1) Turci : 31.118 (46,27%)
2) Tatari : 23.641 (35,15%)
3) Romani : 3.310 (4,92%)
4) Rromi : 805 (1,20%)
[...]
_____________
TOTAL : 67.257
CONCLUZII :
a) Cresteri semnificative de convertire in randul romanilor : de la 3.310 la 6.281, ceea ce indica aproape dublarea in numai 9 ani a numarului acestora.
b) O crestere si mai semnificativa in randul populatiei rrome : de la 805 la 3.356
c) Cu toate acestea, in ansamblu, religia musulmana a suferit o usoara scadere in acesti 9 ani, de la 67.257 la 64.337, aceasta pe fondul influentei negative a turcilor si tatarilor (migrari, decese etc.)
sursa: IslamulAzi
RELIGIA MUSULMANA A POPULATIEI STABILE (DUPA ETNIE)
1) Turci : 26.903 (37,15%)
2) Tatari : 20.060 (31,18%)
3) Romani : 6.281 (9,76%)
4) Rromi : 3.356 (5,22%)
[...]
_______________
TOTAL : 64.337
Comparativ, fata de recesamantul anterior, din 2002 :
1) Turci : 31.118 (46,27%)
2) Tatari : 23.641 (35,15%)
3) Romani : 3.310 (4,92%)
4) Rromi : 805 (1,20%)
[...]
_____________
TOTAL : 67.257
CONCLUZII :
a) Cresteri semnificative de convertire in randul romanilor : de la 3.310 la 6.281, ceea ce indica aproape dublarea in numai 9 ani a numarului acestora.
b) O crestere si mai semnificativa in randul populatiei rrome : de la 805 la 3.356
c) Cu toate acestea, in ansamblu, religia musulmana a suferit o usoara scadere in acesti 9 ani, de la 67.257 la 64.337, aceasta pe fondul influentei negative a turcilor si tatarilor (migrari, decese etc.)
sursa: IslamulAzi
Comentarii